24
Sty

Wskazówki dot. nakrycia stołu


Jak zrobić dobre wrażenie na gościach? Po pierwsze przygotować wspaniałe dania, ale nawet najdroższy na świecie kawior czy szampan z truskawkami nie zachwyci, jeśli zabraknie ładnie nakrytego stołu. Zapoznaj się z poniższym artykułem, aby poznać sposoby na przyjemne dla oka nakrycie stołu.

Oprócz rozłożenia sztućców zgodnie z przyjętymi zasadami, równie ważne jest ozdobienie stołu. Przystrajając go puśćmy wodze fantazji, bądźmy kreatywni, nie bójmy się troszkę zaszaleć. Zróbmy coś oryginalnego, dzięki czemu goście zapamiętają naszą imprezę.

Nakrycie stołu

Po pierwsze: zastanówmy się 10 razy, ilu gości zaprosiliśmy. Jeśli zabraknie dla kogoś miejsca lub nakrycia- największa wpadka! Po drugie dobierzmy taki stół, aby wszyscy goście się pomieścili. Należy pamiętać, że podczas jedzenia potrzebne jest trochę przestrzeni na około, żeby można było swobodnie poruszać rękoma. Poza tym stół powinien mieć odpowiednią wysokość. Wiadomo, że jedzenie przy za niskim lub za wysokim stole nie należy do najprzyjemniejszych. Równie ważna jest oczywiście czystość- przyjrzyjmy się dokładnie, czy obrus jest czysty (i wyprasowany), talerze dobrze domyte, sztućce błyszczące. To są podstawowe i oczywiste zasady, dotyczące przyjmowania gości przy stole.


Teraz ułożenie sztućców. Układamy je według kolejności użycia- od zewnątrz do wewnątrz, czyli od zewnątrz sztu
ćce do dania pierwszego a od wewnątrz do ostatniego (np.deseru). Główna zasada: z lewej strony kładziemy widelce, a z prawej łyżkę i noże. Przy układaniu noży ważne jest, aby skierować ostrze w lewą stronę. Za talerzem układamy sztućce do deserów, z tym że łyżeczkę układamy nad widelczykiem. Trzonek łyżeczki kierujemy w prawą stronę, a widelczyka w lewą. Kieliszek do wina (i pozostałe szkło) ustawiamy po prawej stronie powyżej noża, mniej więcej na wysokości łyżeczki i widelczyka deserowego.


Dekorowanie stołu

Ważne jest udekorowanie stołu, co nadaje naszej imprezie charakter. Należy dobrać ozdoby do pory roku czy święta, które obchodzimy. Wiosną podstawową ozdobą stołu są kwiaty- kolorowe tulipany lub żonkile. Rozjaśniają stół i wprowadzają słoneczną atmosferę, nawet jeśli za oknem pada deszcz. Można postawić jeden duży bukiet lub na przykład 2-3 małe bukieciki. Ważne są też serwetki. Warto złożyć je w jakiś fantazyjny sposób. Goście będą pod wrażeniem. Podaję sposób złożenia serwetki w „różyczkę”. Równie prosty, jak efektowny.

   
1. Rozkładamy serwetkę prawą stroną do blatu.                          2. Zaginamy każdy róg do środka.                                                3. Wszystkie rogi serwetki są już zagięte.

   
4. Serwetkę odwracamy na druga stronę.                                      5. Ponownie zaginamy rogi.                                                          6. Wszystkie rogi są zagięte do środka.

   
7. Wyciągami rogi spod spodu.                                                         8. Różyczka jest gotowa.                                                               9. Przyozdabiamy ją kwiatkiem.

Różyczki kładziemy na talerzach. Warto na każdej położyć świeży kwiatek. Jeśli nie mamy takowych w domu, można wykonać kwiatki z bibuły (wycinamy pasek bibuły, zawijamy lub składamy w harmonijkę i związujemy ogonek wstążką, którą podkręcamy nożyczkami).  Jeśli przygotowujemy stół wielkanocny, nie zapomnijmy wystawić rzeżuchy, która jest nie tylko wspaniałą dekoracją, ale również bardzo zdrowym dodatkiem do kanapek, jajek czy potraw. Warto też niedaleko wielkanocnego stołu umieścić stroik, który będzie nadawał świątecznego klimatu.

  

Zimą, przygotowując świąteczny stół, możemy również pochwalić się własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Dobrym pomysłem są prezenciki, które stawiamy obok nakrycia każdego z gości. Możemy je zrobić samodzielnie, okleić ozdobnym papierem i w środek wsadzić niespodziankę dla każdego biesiadnika, np. słodką czekoladkę. Do tego wata imitująca śnieg. Do każdego pudełeczka można włożyć również karteczkę z życzeniami świątecznymi, co będzie bardzo miłym akcentem.

  

Podobnie przygotowując imprezę andrzejkową wymyślmy wróżby dla naszych gości, najlepiej takie z przymrużeniem oka, aby mogły być potraktowane jako żart. Można je wydrukować lub napisać na małych karteczkach, zwinąć i nakłuć na korki warzywne lub wymyślić coś zupełnie innego.
Im bardziej jesteśmy kreatywni, tym lepiej. Jeśli są w domu małe dzieci pozwólmy im przygotować
coś własnoręcznie. Nie obawiajmy się, że nie będzie to idealnie wykonane, bo to właśnie w tej niedoskonałości tkwi urok. Bądźmy pomysłowi podczas dekorowania naszego stołu. Podane tutaj sposoby to tylko moje propozycje, a przecież ile głów, tyle pomysłów. Mam nadzieję, że będą dla was inspiracją podczas szykowania przyjęć. Powodzenia! :)